Ajurweda to „nauka o długowieczności, o życiu”, która sprzyja zdrowiu, naturalnemu pięknu i długiemu życiu. Ajurweda to nauka o prawdzie, której celem jest życie. Narodziła się około 5500 lat temu w Indiach i choć ma swoje korzenie w starożytności, opiera się na uniwersalnych zasadach i jest żywą, rozwijającą się dziedzina wiedzy użyteczną również dzisiaj.
Ajurweda doskonale wpasowuje się w nowoczesne modele holistycznego życia:
- reprezentuje głęboką świadomość faktu, że nasze ciało i doświadczenia są mikrokosmosem będącym częścią większego wszechświata,
- reprezentuje głęboką świadomość faktu nierozerwalnych współzależności wynikających z interakcji pomiędzy naszym światem wewnętrznym oraz zewnętrznym.
Ajurweda to sposób życia, sposób uczenia się jak współpracować z naturą i żyć z nią w harmonii. Ajurweda równoważy i odmładza żywe organizmy, przez co stają się silniejsze, bardziej odporne na choroby.
Czego naucza Ajurweda?
Od momentu poczęcia jesteśmy unikalną mieszanką cech, które sprawiają, że jesteśmy całkowicie niepowtarzalni. Pierwotna natura człowieka nazywana jest w ajurwedzie prakriti (określa budowę ciała, determinuje emocje oraz sposób myślenia). Gdy poznamy swoje prakritii, zrozumiemy jakie cechy składają się na naszą wyjątkowość i w jaki sposób dbać o siebie odkrywając swoje wewnętrzne, unikalne piękno. Prakritii nie zmienia się i pozostaje takie samo przez całe życie. Prakriti to indywidualna harmonia sił życiowych człowieka. Rozpoznanie swojego prakritii należy postrzegać jako szansę na lepsze rozumienie własnej indywidualności.
Tylko jak to zrobić? Jak poznać prakriti gdy większość z nas ciągle za czymś gna i pędzi przed siebie w chaosie otaczającego świata? Pierwszym krokiem do rozpoznania swojego prakriti jest zapoznanie się z trzema siłami, które stanowią podstawę wiedzy ajurwedyjskiej.
Ajurweda naucza, że siły życiowe człowieka nazywane są doszami: vata, pitta, kapha. Są to niewidzialne siły, które regulują wszystkie funkcje fizyczne, tym samym kształtują nasz wygląd, metabolizm, reakcje na otoczenie, a nawet sposób myślenia i odczuwania.
Dosze nazywane często wrodzoną inteligencją ciała, charakteryzujących się trzema subtelnymi energiami:
- energią stanowiącą podstawę wszelkich materialnych form życia (kapha),
- energią dającą siłę i kierunek poruszania się (vata),
- energią zmian i transformacji, którym ulegają organizmy (pitta).
Ciało człowieka składa się ze wszystkich trzech doszy. Dokładna analiza i poznanie własnego ciała i umysłu określa wzajemne powiązania między doszami. Stan doszy może się zmieniać w zależności od naszych wzorców, stanu zdrowia, okoliczności zewnętrznych, klimatu, temperatury, otoczenia, pory roku.
Czym są subtelne energie w ciele?
Dosze same w sobie stanowią połączenie energii, która nazywamy Pięcioma Elementami.