Rezerwacja terminu
redukcja stresu

JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Kilka cennych rad na temat redukcji stresu. Jak pomóc naszemu organizmowi lepiej radzić sobie z negatywnymi bodźcami. Tymi zewnętrznymi i wewnętrznymi.

  • Medytacja i treningi uważności

Gdy cierpisz na nadmiar stresów w życiu codziennym, wspaniałym sposobem na wyciszenie, skoncentrowanie się na sobie i swoich emocjach. Długofalowo wpływają m.in. na lepsze kontrolowanie emocji i radzenie sobie ze stresorami. Badania pokazują, że parę minut dziennie regularnej medytacji wpływa korzystnie na zmiany w mózgu, które będą zauważalne już po dwóch miesiącach. Jeżeli trudno samemu nam zacząć, warto skorzystać z medytacji prowadzonych.

  • Praca z oddechem

Stres powoduje zaburzenia pracy układu oddechowego. Nierozerwalnie wiąże się z medytacją i uważnością. Nauka świadomego oddechu oraz aktywacji przepony daje ogromne korzyści  zarówno w trakcie pojedynczej sytuacji stresowej jak i podczas regularnych treningów oddechowych. Pomaga uspokoić całe ciało, ugruntować się oraz daje bodziec dla układu współczulnego do zmniejszenia swojej pobudliwości. W rezultacie wzrasta nasza tolerancja na stresory, a my czujemy, że nasze ciało lepiej funkcjonuje.

  • Odpowiednia ilość snu

Za dużo emocji to zawsze stres i brak snu… Ogromnie istotna jest ilość, ale również jakość oraz czas snu. Funkcjonowanie z rytmem zegara biologicznego to sprawa nadrzędna. Jeśli zasypiasz krótko po 22:00 jesteś na bardzo dobrej drodze do zdrowia. Czas między 22:00 a 02:00 jest szalenie istotny dla regeneracji organizmu.  Możemy spać 8 godzin, ale wcale nie wypocząć. Sen jest kluczowym elementem dla regeneracji organizmu, w jego trakcie do głosu dochodzi układ przywspółczulny, a przynajmniej powinien. To, co może istotnie wpływać na jakość snu to światło niebieskie, które jest emitowane przez elektronikę. Używając do 2-3 godzin przed snem telefonu, laptopa czy oglądając telewizję skutecznie ograniczamy wydzielanie melatoniny, hormonu, który reguluje cykl dobowy. Kolejnym aspektem jest jedzenie bezpośrednio przed snem. W czasie, kiedy organizm powinien być zajęty regeneracją, musi skupić się na trawieniu. Jeśli kładziemy się niespokojni, w nadmiernym pobudzeniu współczulnym, część przywspółczulna nawet w trakcie snu ma utrudnione zadanie, by prawidłowo się aktywować, co przekłada się na to, że już od samego rana czujemy się zmęczeni. Tutaj z pomocą również przychodzi medytacja czy praca z oddechem, które wspaniale przygotują nasz organizm do odpoczynku.

  • Aktywność fizyczna

Jest to najprostszy sposób na złagodzenie stresu. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, obniża się poziom adrenaliny, kortyzolu. Oczywiście regularny ruch ma ogrom innych korzyści, natomiast tutaj skupiam się jedynie na aspektach związanych z tematem stresu. Najważniejsze w wyborze aktywności jest to, by sprawiała nam przyjemność, ponieważ tylko to spowoduje, że nasza głowa odpocznie. Jednym z lepszych wyborów będzie joga, ponieważ jest ona połączeniem ruchu, medytacji oraz pranajamy, czyli specyficznej pracy z oddechem.

  • Masaże i oddanie swojego ciała w ręce specjalisty

Terapie antystresowe. Dotyk ma niesamowitą moc. Poprzez pracę z ciałem komunikujemy się z autonomicznym układem nerwowym. Podczas masażu bądź terapii, oprócz głębokiej pracy relaksacyjnej i rozluźniającej przy zapachu cudownych olejków eterycznych, można wykorzystać elementy terapii trzewnej, pracę z przeponą, okolicą podpotyliczną oraz innymi miejscami na ciele, gdzie autonomiczny układ nerwowy posiada swoje główne „centra dowodzenia”.

Dzięki temu dodatkowo możemy wspomóc proces wyciszenia organizmu, zwiększyć jego możliwości regeneracyjne oraz zadbać o czas tylko dla siebie.

Wśród tych wszystkich możliwości, a także innych, których nie opisałam najistotniejsze jest, by dobrać je indywidualnie pod siebie. Należy próbować, obserwować reakcje swojego ciała, umysłu, dać sobie przestrzeń i czas do szukania najlepszego sposobu, by odpuścić. Ciężko jest wyeliminować bądź znacząco ograniczyć stresory w życiu codziennym, ale można wpływać na to, w jaki sposób będą na nas rezonować.

W przypadku przewlekłego stresu i nieumiejętności poradzenia sobie z nim, zasięgnięcie pomocy specjalistów, którzy zajmują się redukcją stresu. Taka pomoc może okazać się bezcenna i najlepsza dla głowy i ciała.

Pozdrawiam serdecznie

Sabina Dziedzic